Дома Фудбал Лига на шампиони Барселона никогаш во историјата не го победила Ливерпул на Камп Ноу

Барселона никогаш во историјата не го победила Ливерпул на Камп Ноу

coutiinho suarez messi

Откако во четвртфиналето во ЛШ го елиминира Манчестер Јунајтед, Барселона во полуфиналето ќе игра со уште еден англиски тим – Ливерпул.

Во последните неколку години се покажа дека на Барса и одговара Манчестер Јунајтед, па Каталонците ги добија последните четири дуели. Сепак, статистиката со Ливерпул е далеку полоша.

Имено, Барселона никогаш во својата историја не успеала да ги победи Црвените на домашен терен. Низ историјата се одиграле четири натпревари помеѓу овие два ривала на Камп Ноу, а Ливерпул е поуспешен бидејќи има два триумфи додека два натпревари завршиле нерешено.

Првиот меѓусебен дуел на Камп Ноу е одигран во далечната 1976. година кога Ливерпул ја порази Барса со 1:0, додека натпреварите во 2001. и 2002. година завршија нерешено. Последен пат Барса и Ливерпул играле на Камп Ноу во 2007. година во рамките на осминафиналето во ЛШ и тогаш Црвените славеа со 2:1.

Да потсетиме, првиот натпревар оваа сезона во полуфиналето ќе се одигра на 1. мај на Камп Ноу, додека шест дена подоцна се игра реваншот на Енфилд.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Се одложуваат сите натпревари од Серија А следното коло

Во Италија овие денови владее голема конфузија откако коронавирусот почна да се шири на се…