Дома Фудбал Останато Анчелоти плачел и го молел Касемиро да не заминува од Реал Мадрид

Анчелоти плачел и го молел Касемиро да не заминува од Реал Мадрид

Бразилецот Касемиро заедно со Лука Модриќ и Тони Крос десет години царуваа на средината од теренот носејќи го дресот на Реал Мадрид. Пред речиси две години, Касемиро одлучи да ги напушти „кралевите“ и се пресели во Манчестер Јунајтед.

Заминувањето на Касемиро посебно тешко му паднало на тренерот Карло Анчелоти.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Одлучив да си заминам откако ја освоивме Лигата на шампионите. Видов дека моето време веќе завршува и бев на вистинска возраст за промена, сакав да напредувам. Одлукатан е беше лесна затоа што луѓето ме сакаа“.

„Се двоумев само во една ситуација. Беше петок и се беше завршено околу мојот трансфер, сепак тренирав со тимот, иако се чекаше само потписот. Отидов во канцеларијата да разговарам со Анчелоти и кога влегов кај него тој се сврте и почна да плаче зборувајќи ми да не заминувам. Тогаш малку се сомневав во мојата одлука, но веќе имав се договорено и му дадов збор на Манчестер Јунајтед“, откри Касемиро.

Во Манчестер Јунајтед Касемиро не успеа да ја врати формата со која играше во Мадрид и игра под очекувањата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Човекот со најдобра работа во светот: Освојува трофеј за секои 10 минути на теренот

Eдно име од редовите на актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити посебно се издвојува –…