Дома Македонски спорт Мак ракомет Toлку беше: Македонија повеќе нема директно место во ракометната Лига на шампионие!

Toлку беше: Македонија повеќе нема директно место во ракометната Лига на шампионие!

Maкедонија денес и официјално остана без директно место во ракометната Лига на шампионите, шансата за место во елитното натпреварување македонските клубови сега ќе ја бараат преку аплицирање за вајлд-карта.

На листата на ЕХФ, Македонија е на 13-тата позиција и забележа пад од дури пет места на клупската ранг-листа за сезоната 2024/2025. Од наредната сезона и македонскиот шампион кој досега имаше директно место ќе мора да се надева на милост на ЕХФ која претходно најави поригорозни проверки за местото во ЛШ.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Причината за падот на листата се должи на крајот на резултатот кој го обезбеди Вардар со одличните сезони во Лигата на шампионите и двете европски титули, како и редовните пласмани во осминафиналето.

За ранг-листата која од денес е важечка во предвид сеземаа резултатите на тимовите од сезоните 2020/2021, 2021/2022 и 2022/2023.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Oфицијално: Премиер лигата му врати бодови на Евертон!

Дисциплинската комсија на Премиер лигата донесе одлука за намалување на казната на Еверон.…