Дома Фудбал Англија Kaзната на Евертон е само почеток: Сити и Челзи ќе поминат многу полошо?!

Kaзната на Евертон е само почеток: Сити и Челзи ќе поминат многу полошо?!

Премиер лигата денес официјално потврди дека Евертон останува без десет бодови поради кршењето на правилата на финансискиот фер-плеј, а оваа казна може да биде само почеток пред она што следува.

Под истрага на Фудбалскиот сојуз на Англија веќе подолго време се Манчестер Сити и Челзи кои според зборовите на поранешниот советник и адвокат на „граѓаните“, Стефан Барсон им се заканува исфрлување од лигата.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Казната за Евертон може изгледа груба, но тоа значи дека може да се зголемат санкциите против Сити и Челзи под услови да се потврдат доказите. Потенцијално би можело да значи нивно исфрлање од лигата“, објави Борсон.

Сити се соочува со 115 обвиненија за кршење на финансискиот фер-плеј во Премиер лигата, додека Челзи имаше финансиски прболеми кои беа поврзани со поранешниот сопственик Роман Абрамович.

Евертон по одземените бодови падна на претпоследното место со само четири бода колку што има и последнопласираниот Барнли.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…