Дома Македонски спорт Мак фудбал 33 ГОДИНИ КОМИТИ: Верни на идеалите, Вардар и другарите!

33 ГОДИНИ КОМИТИ: Верни на идеалите, Вардар и другарите!

Најверните навивачи на Вардар, „Комитите“ денес прославуваат 33 години постоење на навивачката група.

 По повод тоа тие се огласија со порака преку нивниот Фејсбук профил:

Не дека пред 1987-ма немаше организирано навивање на Градски, имаше и тоа доста време предходно, и почетоците се на источната трибина, но под разни имиња и под црвено црните знамиња и боите на Вардар. Но првпат знаме Комити е истакнато на Западната трибина, и како датум кој е општо прифатен како ден на наше основање е токму денес 4-ти Јуни 1987-ма.

Денес е нашиот 33-ти роденден !

Формирани под разни околности, во друг систем, друго време, друга држава…
Покрај црвено црните бои и Вардар како најголем спортски бренд, репрезент на Македонија во рамките на силната Југословенска лига, поривот за заедничко здружување и особено изборот на името – КОМИТИ, кажува многу, кажува која е доминантната сила, дека зад него стои Македонскиот народ кој во тоа време како и другите Народи на бившата држава доживува национално будење. Вардар е клуб за кој навиваат сите Македонци, од цела Југославија но и од дијаспората. Преку настапите и победите на Вардар, се будеше и сеуште се одржува Македонскиот идентитет, а кое име може да го обедини тоа национално ткиво повеќе од името Комити? Тоа е утврдено и препознаено уште пред 33 години !

Многу генерации поминаа на Западната трибина. Во свое време и под разни околности некои биле поистакнати од другите, затоа што имаше други навики, подобри или полоши економски прилики, различен менталитет, подобро првенство и реално една од најдобрите навивачки сцени во Европа и пошироко. Но Комити опстанаа и опстојуваат и кога се распадна таа силна лига, и од дуели со освојувачи на Европски трофеи (Европски Шампиони, Финалисти на КЕШ, КПК, УЕФА, Куп на Саемски градови…) до дуели со екипи чии имиња првпат ги слушнавме. Падна квалитетот на фудбалот и сцената, се формираа нови ривалства, но иако е тешко одржливо, реално Комити постојат заради љубовта кон Вардар а не поради другите…Останаа најверните, повторно се формираше база и повторно доживувавме зенити но и падови. И секогаш падовите беа веднаш по зенитот. Зошто? Затоа што Македонија е мала земја, и силна, организирана, навивачка армија од над 5000 членови претставува опасност за државата, таква каква што е, претставувана и водена од ограничени ликови кои не сакаат различни мислења, ниту можат да се носат со такви структури.

Се обидуваа да не уништат, затоа што со живи Комити нивните валкани игри и болни умови не можат да ги остварат, а самоуништувачките амбиции заради лични користи неразбраните трговци не би можеле туку така да ги реализираат.

Опстоивме и поминавме многу нешта. Постоиме затоа што секогаш бевме и сеуште сме:
Верни на ИДЕАЛИТЕ, ВАРДАР И ДРУГАРИТЕ !
За многу години Комити – Македонци !!!
#33Години #ПриказнаКојаТраеВечно #ВардарВоСрцето #МакедонијаВоДушата

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Јувентус не се откажува од Заниоло

Италијанскиот шампион Јувентус веќе почна да работи на засилување на тимот за следната сез…