Дома Фудбал Репрезентации Куп на конфедерации: Голем пропуст на Португалија против Мексико, Чиле го скрши Камерун

Репрезентацијата на Португалија вчера во Казан одигра 2:2 против Мексико во вториот натпревар од групата А на Купот на Конфедерации што се одржува во Русија.

Португалците два пати водеа, но на крајот мораа да се задоволат само со бод, бидејќи Хектор Морено во судиското надополнување постигна гол за изедначување.

Головите за Португалија ги постигнаа Рикардо Кварезма во 34.минута и Андреш Седрик во 86.минута. Првиот гол за Мексико беше дело на Чичарито во 42.минута.

Со погодоците на Видал и Варгас, Чиле тргна победнички во Русија.

На својот деби натпревар на Купот на Конфедерации, популарните „Ла Роха“ со 0-2 слаевеа над Камерун.

Јужноамериканците беа фаворити, но долго време се мачеа и отпорот на противникот го скршија дури во завршницата.

Видал најпрво погоди за 0-1 во 81. минута, а кончниот резултат го постави Варгас во првата минута од судиското надоплнување.

Натпреварот го одблежеаа и две одлуки со помош на видео технологијата. Во првото полувреме најпрво му беше поништен гол на Варгас поради офсајд, а во вториот дел, голот на напаѓачот беше признат откако помошникот го крена знаменцето поради офсајд.