Дома Македонски спорт Мак ракомет Голема победа на Вардар против ПИК Сегед

Голема победа на Вардар против ПИК Сегед

Ракометарите на Вардар со победа го минаа тешкото гостување кај ПИК Сегед во 11-то коло во Лигата на шампионите и слевеа со 23:21.

Вардар не блескаше, не успеваше да го најде вистинскиот ритам во нападот, но благодарение на Арпад Шетрбик кој блескаше на голот и луцидноста на Тимур Дибиров во финишот на мечот, успеа да извлече тешка, но заслужена победа кај ПИК Сегед.

Двете лоши серии без постигнат гол можеа да го однесат Вардар и во пораз. Првата во првото полувреме, кога на противникот му дозволија да се врати од негативата 6:9, а втората во второто полувреме, кога десетте минути без постигнат гол му овозможија на ПИК Сегед серија 5:0 и водство 16:14.

Сепак Вардар на крилјата на брилијантниот Штербик во последните 10 минути направи серија 2:5, а до победата стигна со голот на Дибиров кој најпрвин пресечќ напад во последната минута, а потоа го совлада Сијера.

Арпад Штербик го предводеше Вардар со 14 интервенции, а најефикасни беа Карачиќ со шест и Дибиров со пет голови.

Вардар со оваа победа ја задржа првата позиција на табелата во Б групата со 16 бодови. Макеоднскиот шампион во наредното коло ќе го пречека Цеље на 25.февруари.