Дома Фудбал Италија „Јувентус изгледаше малку потресено по заминувањето на Роналдо“

„Јувентус изгледаше малку потресено по заминувањето на Роналдо“

На неколку дена пред почетокот на актуелната сеозна Кристиано Роналдо го напушти Јувентус.

Роналдо се врати во Манчестер Јунајтед, а за неговото заминување сега зборуваше генералниот директор на „старата дама“, Маурицио Аривабене. Тој нагласи дека Јувентус изгледал малку потресено по заминувањето на Португалецот.

„Сезоната за нас започна со заминувањето на важен играч, па така Јувентус изгледаше малку потресено. Кога играч како Роналдо ќе ве напушти, таквата ситуација е неизбежна. Сепак, сега мислам дека играчите чувствуваат поголема самодоверба и тргнаа во вистинска насока. Тимскиот дух е повеќе изразен“, изјави Аривабене.

На Јувентус сезонава баш и не му оди после 13 коло тимот се наоѓа на 8. место во Серија А со 21 освоен бод.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Анчелоти: Нашата цел е да играме финале во ЛШ

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анечелоти зборуваше на пресконференција пред утешниот меч с…