Дома Останати Тенис Ѓоковиќ сруши нов рекорд!

Ѓоковиќ сруши нов рекорд!

Новак Ѓоковиќ не престанува да ги поместува границите, а во вчерашниот меч против Хуркач постави нов рекорд.

Ѓоковиќ го прескокна Пит Сампрас и од вчера е тенисерот со најмногу добиени тај-брејка во серија на грен-слем турнирите, срспкиот тенисер има 13 по ред.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Хуркач можеше да ја прекине серијата на Новак бидејќи имаше водство од 6:3, но полскиот тенисер прокоцка три сет топки. Ѓоковиќ освои пет поени во низа и така постави нов рекорд кој сигурно уште долго ќе биде актуелен.

Колку е тешко да се постигне вакво нешто доказ е тоа што Сампрас рекордер беше дури 29 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Хаос на трибините, братот на Јокиќ нападна навивач🎥

Кошаркарите на Денвер синоќа на драматичен начин го совладаа Лос Анџелес Лејкерс во НБА пл…