Дома Фудбал Шпанската Примера се пофали со голем раст на приходите

Шпанската Примера се пофали со голем раст на приходите

Шпанската Ла Лига се пофали со рекорден вкупен приход од 5.69 милијарди евра за сезоната 2022/2023.

Приходите претходно се зголемија 17.8 во споредба со претходната сезона и надминати се 5.07 милијарди од сезоната 2019/2020. Причина за растот се комерцијалните приходи (28.6) како и растот на приходите од натпреварите (36.9%) благодарение на посетеноста на стадионите.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Така за првпат Примера ја проби границата од 15 милиони гледачи за првпат во историјата. Приходите од трансфери се зголеми на 679 милиони евра од 402 милиони евра, но сепак се далеку од 1.12 милијарди евра во 2019/2020 година.

Во Шпанија во инфраструктурата се инвестирани рекордни 848 милиони евра, вклучувајќи ја и инвестицијата на „Сантијаго Бернабеу“ и неговата околина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…