Дома Останати Ракомет Чупиќ: Македонија многу ми даде, но и јас неа и на Вардар – не е се во парите!

Чупиќ: Македонија многу ми даде, но и јас неа и на Вардар – не е се во парите!

Хрватскиот ракометар, Иван Чупиќ даде големо интервју за хрватски „Индекс“ во кое помеѓу другото зборуваше за Вардар и Македонија.

Чупиќ истакна дека е среќен, како и дека убаво се чувствува во Скопје.

„Мене Македонија многу ми даде, но и дадов и јас неа и на Вардар. Блиски сме со менталитетот, блиску сум до Хрватска, тука со моето семејство сме среќни. Не е се во парите и играњето за „најголемите“. Јас тука остварив големи успеси, два пати бев шампион на Европа, тука ме ценат и почитуваат. Се додека е така јас ќе бидам тука. Се промени раководството, сега имаме малку поинакви цели и други луѓе го водат клуб. Без оглед на тоа јас се пронајдов, здрав сум, играм и среќен. Не можам да кажам дека нешто ми недостасува кога сум во Скопје“.

За ситуацијата во македонскиот ракомет и засилувањето на Е.Пелистер и Металург.

„Пандемијата со коронавирусот многу го погоди ракометот, а Македонија е една од ретките земји каде што ракометот е број еден, а не фудбалот. Тоа го привлекува секој играч, а македонската лига со Еурофарм и Металург ќе биде интересна. Хрватските играчи тука се чувствуваат како дома, блиску ни е Хрватска, Македонците се добри и топли луѓе кои ги сакаат Хрватите и ги ценат успесите на нашата репрезентација“, изјави Чупиќ.

Целото интервју на Чупиќ можете да го прочитате – тука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Барди: Јас сум Албанец, но за Македонија играм со гордост и давам се од себе!

Енис Барди е еден од клучните фудбалери во македонската репрезентација која на 12. ноември…