Дома Фудбал Останато Четири години без големиот Јохан Кроjф (фото)

Четири години без големиот Јохан Кроjф (фото)

Еден од најголемите гении во светот на фудбалот – Јохан Кројф си замина од овој свет на 24-ти март 2016 година. Холандскиот фудбалски гуру не напушти на 68-годишна возраст, но остави голема трага и на денешниот фудбал.

Кројф својата слава ја стекна со успесите во Ајакс, Барселона и холандската репрезентација, но останува познат по тоа што остави силен белег на модерниот фудбал и неговото влијание врз играта е огромно.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Ел Флако“ е еден од основоположниците на Тоталниот фудбал во 70-те години, а го 90-те целосно ја променува фудбалската филозофија и во каталонскиот гигант Барселона. Во 1974 година не успеа да ја однесе Холандија на врвот на светот и тоа му е неговото најголемо разочарување – загуби во финалето на Мундијалот.

Кројф има осум шампионски титули во Холандија, а со Ајакс три пати триумфираше во Лигата на шампиони. Пред да пристигне на Камп Ноу како фудбалер, тој веќе е вистинска ѕвезда. Уште во својата прва сезона во Барса ја прекинува 14-годишната „суша“ и им носи титула на Каталонците. Како играч три пати ја доби престижната награда „Златна топка“.

Крој станува легенда и како тренер,менувајќи ја комплетно филозофијата и историјата на Барселона. Ја освои титулата во Примера четири пати и за прв пат го однесе Каталонцоте на врвот на Европа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …