Дома Фудбал Останато „Чаби Алонсо го одби Ливерпул поради Реал Мадрид“

„Чаби Алонсо го одби Ливерпул поради Реал Мадрид“

Легендата на Реал Мадрид, Стив Мекманаман во интервју за англиските медиуми истакна дека според него Чаби Алонсо не сака да го наследи Јирген Клоп на клупата на „црвените“ следната сезона бидејќи единствена желба му е да го преземе Реал Мадрид.

Алонсо, кој оваа сезона прави чуда со Леверкузен, неодамна јасно стави до знаење дека нема намера да биде тренер на Ливерпул, а поранешниот англиски репрезентативец ги откри плановите на Шпанецот.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Не можам да кажам со сигурност, но работата во Реал е приоритет. Доколку Карло Анчелоти се повлече следната година, ќе помине уште една година, а Чаби да го стекне потребното искуство и овој потег воопшто не би изненадил, сепак, една година е долг период и ќе видиме што ќе се случи“.

Во неодамнешното интервју за „ТНТ Спортс“, Чаби Алонсо зборуваше за причините поради кои ги одби Баерн и Ливерпул и одлучи да остане во Баер Леверкузен.

“Имам многу причини за оваа одлука. Овде градиме одличен тимски дух. Има многу причини и многу играчи кои ме тераат да останам. Оваа сезона беше одлична досега. Сите сме свесни дека сакаме да продолжиме заедно, јас се чувствувам како дел од клубот“, изјави Алонсо.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Човекот со најдобра работа во светот: Освојува трофеј за секои 10 минути на теренот

Eдно име од редовите на актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити посебно се издвојува –…