Дома Останати Авто Мото Хамилтон најдобар во трката за Големата награда на САД

Хамилтон најдобар во трката за Големата награда на САД

Британецот Луис Хамилтон е победник на 12. трка во Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на САД.

Возачот на Мерцедес прв ја мина целната рамнина на патеката во Остин, остварувајќи ја седмата победа сезонава, инаку лјубилејна 50-та во кариерата. Сега Британецот е на само една победа помалку од легендарниот Французин, Алан Прост, но далеку зад Германецот Михаел Шумахер кој во кариерата острвари дури 91 победа.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Покрај Хамилтон на педесталос се искачија неговиот клупски колега Нико Розберг и возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо.

Сепак Германецот и натаму е водечки во генералниот пласма сега со 311 бодови, односно 26 повеќе од Хамилтон, додека Рикардо е трет со 227.

До крајот на шампионатот остауваат уште три трка, а следната е на 30 октомври кога ќе се вози Големата награда на Мексико.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Проблем за Македонија: Без Барди против Хрватска и Чешка?!

Maкедонската фудбалска репрезентација ја очекуваат пријателските натпревари со Хрватска и …