Дома Актуелно Уште еден шок за Јувентус: УЕФА го исфрла од европските натпреварувања на три години!?

Уште еден шок за Јувентус: УЕФА го исфрла од европските натпреварувања на три години!?


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Јувентус вчера и официјално беше казнет од италијанските судови за наводни финансиски малверзации.

На клубот му беа одземени 15 бода и „бјанконерите“ моментално се на позицијата број десет, односно на дванаесет бода од четвртата позиција која моментално ја држи Лацио. Сепак, и да стигнат „бјанконерите“ меѓу четирите најдобри, тоа не им гарантира настап во елитното натпреварување.

Некои медиуми веќе почнаа да шпекулираат, се шпекулира дека нема да има крај на казните. УЕФА сега е на потег. Се шпекулира дека европската куќа на фудбалот ќе го казни Јувентус со тригодишна суспензија од сите европски натпреварувања.

Тоа значи дека Јувентус без разлика какви резултати ќе постигне на теренот во следните три години, нема да може да игра во Лигата на шампионите, Лигата на Европа и конференциската лига.

ЗОШТО САМО ЈУВЕНТУС БЕШЕ КАЗНЕТ, А ДРУГИТЕ НЕ?

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Актуелно

Проверете

И на Барселона и пропадна трансфер поради неколку секунди

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Во последните моменти од преодниот рок Барсе…