Дома Фудбал Останато УЕФА го суспендира Партизан на една година!

УЕФА го суспендира Партизан на една година!

0

Српскиот фудбалски гигант Партизан, со одлука на финансиската комисија на УЕФА во една од наредните три години, во кои преку првенството ќе избори пласмна во европските купови, нема да може да игра европски натпревари.

Финансиската комисија на УЕФА поради непочитувањето на финансискиот фер-плеј на една година го исфрли фудбалскиот клуб Партизан од европските купови. Како што пренесуваат српоските медиуми се работи за сума од 2,5 милиони евра која ја должи српскиот клуб.

Медиумите пренесуваат дека во Партизан не биле загрижени од одлуката на УЕФА, со образложение дека се работи за условна казна и дека суспензијата нема да биде активирана доколку клубот до 31 јануари уплати 360.000 евра.

Поради слични проблеми УЕФА ја суспендира Црвена Звезда на една година, кога клубот ја освои шампионската титула во Србија.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останато

Проверете

По цела деценија, во Шведска повеќе епитетот НАЈДОБАР не го носи Златан Ибрахимовиќ

Се прости од репрезентацијата, а се прости и од наградата која полна деценија љубоморно ја…