Дома Останати Кошарка НБА Тажна вест: Почина поранешен НБА кошаркар на 55 години

Тажна вест: Почина поранешен НБА кошаркар на 55 години


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Утрово пристигна тажна вест од САД, почина поранешниот НБА центар, Фелтон Спенсер, иако имаше само 55 години.

Цели 12 години Спенсер помина во најсилната кошаркарска лига, а за тој период успеа да постигне вкупно 3.354 поени, а додаде уште 3.436 скока и 534 блокади.

Настапуваше за шест екипи и тоа: Јута Голден Стејт, Њујорк, Орландо и Сан Антонио. Почетоците на кариерата и направи на Универзитетот Луисвил каде што има статус на легенда, остварувајќи рекорден број обиди од поле.

Во 1990 година ја започна НБА кариерата откако беше избран како шести пик на драфтот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Кошаркар на Мемфис испиша историја: Ова не му успеало на никој друг претходно!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Кошаркарите…