Дома Останати Ракомет Супер Јапонија! Чупиќ во последните секунди спречи сензација на СП!

Супер Јапонија! Чупиќ во последните секунди спречи сензација на СП!

Веројатно најдобриот натпревар до сега на Светското првенство го одиграа Хрватса и Јапонија.

Ретко кој очекуваше дека ќе гледаме еден супер натпревар помеѓу овие две селекции, очекувањата беа Хрватска да ја оправда фаворитската улога и лесно да дојде до победата. Сепак, Јапонците не мислеа така.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Хрватска на поведа на самиот старт со 1:0, но тоа беше единственото водство на Хрватска во натпреварот. Следуваа неверојатни минути на Јапонците кои поведоа со +5 (2:7). По тој перод следуваше игра гол за гол, Хрватска дојде и на -3 (7:10). Сепак, Јапонија одново заигра како на стартот па стигна и до највисоки +6 (8:14).

До крајот на првиот дел Хрватите сепак успеаа до некаде да се консолидираат и на полувреме Јапонија имаше предност од три гола со 14:17.

Во вториот дел продолжи фантастичниот ракомет, Хрватска дојде до изедначување, а потоа како и во еден дел од првото полувреме гледавме игра гол за гол. Хрватска во последните минути имаше неколку напади да дојде до водство (првпат после тие 1:0), но никако не успеваа.

На 9 секунди до крајот Хрватска се спаси од пораз и тоа со гол од седмерец на Чупиќ. Конечниот резултат гласеше 29:29.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Баерн Минхен ја купува ѕвездата на Лајпциг

Манчестер Јунајтед и Баерн Минхен на лето ќе водат голема битка за ѕвездата на Лајпциг и ш…