Дома Останати Авто Мото Стигна потврда: Фернандо Алонсо се враќа во Формула 1!

Стигна потврда: Фернандо Алонсо се враќа во Формула 1!

Фернандо Алонсо се враќа во Формула 1 и ќе вози за Рено во 2021 година.

38 годишниот Алонсо во Рено ќе го замени Даниел Рикардо. Ова е трет пат Шпанецот да потпише за тимот на Рено, со овој тим освои две титули во 2005 и 2006 година.

Алонсо важи за еден од најуспешните возачи во историјата на Формула 1. Во 2018 година тој ја напушти Формула 1 после катастрофалната сезона со Мекларен.

Во Рено сега тимски колега ќе му биде Естебан Окон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Европските гиганти се „тепаат“ за новата белгиска ѕвезда

Играчот од средниот ред на Андерлехт Самби Локонга е новата белгиска ѕвезда која го привле…