Дома Останати Кошарка НБА Сите клубови да ги повлечат дресовите 8 и 24 и Коби да се стави на логото на НБА!

Сите клубови да ги повлечат дресовите 8 и 24 и Коби да се стави на логото на НБА!

Коби Брајант е единствениот во историјата кој во еден клуб Пензионирал два броја. Првите 10 години тој го носеше дресот со број 8, а идните 10 бројот 24. ЛА Лејкерси под кровот на арената ги подигнаа и двата.

После неговата трагична смрт може да стане првиот играч чиј дрес го пензионирале сите клубови. Преку социјалните мрежи НБА играчите бараат да се повлече дресот со број 24, а некои истотот барање го имаат и за осмицата.

Помеѓу првите тоа го побара Донован Мичел, , потоа Тајл Херо, Тирстан Томпсон…

Дел од јавноста бара на „Ол-Стар“ натпреварот еден тим да игра со бројот 24, а другиот со 8, други да се постави НБА лугата место Џери Вест. Постојат и барања 24 август (8/24) да се прогласи за национален празник.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Eден од нјубавите мурали во чест на Коби уништен поради порака за коронавирусот!? (ФОТО)

Неверојатна ситуација ни пристигнува од Лос Анџелес. На социјалните мрежи се појави фотогр…