Дома Фудбал Репрезентации Сега и потврдено: Кој ќе ја пополни „дупката“ во француската одбрана на Мундијалот?

Сега и потврдено: Кој ќе ја пополни „дупката“ во француската одбрана на Мундијалот?

Уште едно звучно име сигурно го пропушта Мундијалот.

Денес и официјално беше потврдено дека Лоран Кошчиелни ја оперирал Ахиловата тетива и дека го очекува шест месеци паузи. Капитенот на Арсенал на терените ќе се врати дури кон средината на следната сезона, а со оглед на заминувањето на Мертезакер во пензија, значи дека „топчиите“ сигурно ќе мораат да се засилуваат во одбраната.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Кошчиелни беше планиран како сигурен репрезентативец, но сега селекторот Дидие Дешам мора да му пронајде замена. Тандемот во француската одрбана со сигурност на СП ќе го сочинуваат Самуел Умтити и Рафаел Варан, а остану да се види кој ќе биде нивна алтернатива.

До тој статус во овој момент најблиску се Кимбампе од Пари Сен Жермен и Емерик Лапорт од Манчестер. Останатите опции се Адил Рами (Марсеј) и Курт Зума (Стоук).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Флоријан Вирц играч на сезоната во Бундеслигата

Ѕвездата на Баер Леверкузен, Флоријан Вирц, е прогласен за најдобар играч во Бундес-лигата…