Дома Останати Тенис Роџер уште еднаш го покажа големото срце: Донираше уште милион долари за афричките семејства!

Роџер уште еднаш го покажа големото срце: Донираше уште милион долари за афричките семејства!

Фондацијата на Роџер Федерер направи уште еден убав потег.

Федерер ќе издвои дури милион долари за да им помогне на афричките семејства кои се во тешка ситуација поради коронавирусот.

Средствата ќе биде дистрибуирани преку институциите за 64.000 деца и нивните семејства.

Ќе потсетиме ова не е првпат Роџер да помага во текот на пандемијата бидејќи на почетокот донираше милион швајцарски франци во својата земја.

Освен него во претходниот период помагаа и други тенисери. Еден од првите кои се одлучија да помогнат беше Новак Ѓоковиќ кој донираше во Србија и во Италија во болницата во Бергамо.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Федерер: Зошто да тренирам? Сега уживам

Проблемот со коронавирусот се уште постои во сите спортови па така и во тенисот и сега не …