Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Родри жртва на новото правило на УЕФА или свесно сакаше да биде казнет?

Родри жртва на новото правило на УЕФА или свесно сакаше да биде казнет?

Фудбалерите на Шпанија ја победи Италија со 1:0 на стартот на Европското првенство во возбудлив натпревар во групата „Б“ на Европското првенство.

Шпанците со овој триумф го обезбедија првото место и осминафиналето во групата во која се уште Хрватска и Албанија. Во последното коло Шпанија ќе игра против Албанија, но во тој натпревар нема да може да смета на Родри.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Родри е суспендиран откако доби жолт картон поради новото правило на УЕФА. Имено, УЕФА даде насоки и нареди само капитените на репрезентациите да можат да разговараат со судиите на теренот. Родри тоа го прекрши кога сакаше да му објасни нешто на Славко Винчиќ кој го „награди“ со јавна опомена.

За шпанскиот играч за врска тоа беше втор жолт картон на турнирот, па така автоматски заработи суспенмзија од еден натпревар. Не е исклучена можноста и Родри свесен за ова правило намерно да добил жолт картон да се „исчисти“ пред нокаут фазата. Натпреварот помеѓу Шпанија и Албанија се игра во понеделник од 21:00 часот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Медиумите по потписот го потсетија Ракитиќ на изјава до 2006 година

Хрватскиот ветеран Иван Ракитиќ и официјално беше претставен како нов фудбалер на Хајдук о…