Дома Трансфер зона Рекорден трансфер во женскиот фудбал

Рекорден трансфер во женскиот фудбал

Челзи постави нов трансфер рекорд во англискиот женскиот фудбал, откако плати 200.000 фунти за Лаурен Џејмс од Манчестер Јунајтед.

19-годишната фудбалерка е сестра на Рис Џејмс, кој игра за првиот тим на Челзи.

Сумата на трансферот со бонуси може да достигне 300.000 фунти, доколку се исполнат услови да бидат исплатени сите бонуси.

Најскапиот трансфер воопшто во женскиот фудбал е тој на Пернил Хардер, која минатата година од Челзи се пресели во Волфсбург за 250.000 фунти.

Инаку, женскиот тим на Челзи е англиски шампион и стигна до финалето во Лигата на шампиони, каде загуби од Барселона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Барса го сака талентот на Арсенал, Артета има план како да го задржи

Младиот играч за врска на Арсенал, Чарли Патино може да биде повикан за првиот тим, пренес…