Дома Фудбал Реконструкцијата започна: Багери влегоа на „Камп Ноу“ 🎥

Реконструкцијата започна: Багери влегоа на „Камп Ноу“ 🎥


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Иако сезоната се уште не е завршена, Барселона последниот натпревар во првенството го игра во недела на гости кај Селта, па така реконструкцијата на „Камп Ноу“ веќе започна.

Планот е реконструкцијата да трае најмалку до ноември следната година, а Барселона за тоа ќе издвои милијарда ипол евра.

На официјалниот сајт на Барселона објавена беше офотграфија од уништениот тревник, а наскоро ќе започне и рушењето на целтоо трето ниво на трибините кои ќе бидат целосно реконструирани. Затворен е и паркингот околу стадионот.

Барселона веќе потврди дека следната сезона нема да игра на Камп Наоу, туку на олимпискиот стадион кој до 2009 година го користеше Еспањол, а веќе 14 години никој не игра на него.

Според очекувањата на „Камп Ноу“, Барселона би требало да се врати за сезоната 2024/2025 година, но тогаш ќе користи само 50% од капацитетот бидејќи се уште нема да биде до крај се завршено. Новиот „Камп Ноу“ ќе може да собере до 105.000 гледачи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…