Дома Топ вести Реал Мадрид е највреден фудбалски бренд во светот

Реал Мадрид е највреден фудбалски бренд во светот

Шпанскиот гигант Реал Мадрид е највреден фудбалски бренд во светот во 2021 година, а тоа го покажа истржаувањето на „Бренд Фајненс“.

Оваа компанија направи студија во која ги рангираше клубовите на основа на вредноста на својот бренд, а „кралевите“ и годинава останаа на прво место со вредност на брендот од 1,267 милијарди евра.

На второто место зад Реал Мадрид е Барселона, која има вредност од 1,26 милијарди евра, па следи Манчестер Јунајтед со 1,130 милијарди евра.

Во Топ 10 најскапи фудбалски брендови се: Манчестер Сити (1,113 милијарди), Баерн Минхен (1,068 милијарди), Ливерпул (973 милиони), ПСЖ (887 милиони), Челзи (769 милиони), Тотенхем (723 милиони) и Арсенал (675 милиони). 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…