Дома Фудбал Лига на шампиони Проблеми за Баерн: Милер ги пропушта натпреварите со Ливерпул

Проблеми за Баерн: Милер ги пропушта натпреварите со Ливерпул

0

Напаѓачот на Баерн Минхен, Томас Милер нема да може да игра на двата меча против Ливерпул во осминафиналето од Лигата на шампиони.

Тоа стана јасно денес откако Дисциплинската комисија на УЕФА ја објави казната за Германецот за црвениот картон кој го доби на мечот со Ајакс.

Вообичаено црвениот картон се санкционира со еден меч, но од УЕФА се решија за построга казна поради грубиот старт на Милер, кој со нога го удри во глава Таљафико.

Од „Алијанц Арена“ веднаш објавија дека ќе ја обжалат ваквата одлука на УЕФА. Тоа беше првиот црвен картон во кариерата на Милер, кој веднаш се извини.


Следете го Sportski.mk и на


Ливерпул го пречекува Баерн Минхен на „Енфилд“ на 19-ти јануари, додека реваншот е на 13-ти март.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Mајсторија: Пјаниќ го матираше грчкиот голман од 30 метри! (ВИДЕО)

Во овие моменти во рамките од квалификациите за Европското првенство 2020 репрезентацијата…