Дома Фудбал Англија Пред 66 години се случи една од најголемите трагедии во историјата на фудбалот

Пред 66 години се случи една од најголемите трагедии во историјата на фудбалот

Денешниот датум 6-ти февруари секогаш ќе остане запаметен како „црн ден“ во историјата на Манчестер Јунајтед, а и воопшто во европскиот фудбал.

Точно пред 66 години на овој ден животот го загубија 8 фудбалери на Манчестер Јунајтед. Тоа се случува во авионска несреќа во Минхан, после натпреварот од ¼ финалет на КЕШ против Црвена Звезда.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Вкупниот број на починати е 23 луѓе, па покрај 8-те фудбалери, животот го загубиа и тројца членови на стручниот штаб, како и новонари кои ги придружувале тимот.

Неразделив дел од целата историја е начинот на кој Мат Басби успева да изгради нов тим, кој десет години подоцна го освојува Купот на Европските шампиони. Дел од тој тим е и Боби Чарлтон, кој ја преживува авионската несреќа.

Ова се имињата на 8-те жртви, наречени уште „бебињата на Басби“:

Роџер Брн (28 години)
Еди Колман (21)
Марк Џоунс (24)
Двивид Пег (26)
Џеф Бент (25)
Лиан Вилијан (22)
Данкан Едуардс (21)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Барселона почна преговори со Флик

Тренерот на Баерн Минхен, Ханзи Флик е голем фаворит за кормилото на Барселона, пренесуваа…