Дома Луд Спорт Првиот фудбалски стадион целосно изграден од дрво

Првиот фудбалски стадион целосно изграден од дрво

Студиото на познатата дизајнерка Заха Хадид Архитектс победи на конкурсот за изградба на фудбалски стадион за екипата Форест Грин Роверс од Глостершир.

15-11-zaha-hadid-wooden-stadium1


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Тоа ќе биде првиот фудбалски стадион комплетно изграден од дрво. Речиси секој елемент на стадионот ќе биде изграден од дрво.

15-11-zaha-hadid-wooden-stadium2

Покривот ќе биде покриен со провидна мембрана која ќе овозможи нормален раст на природната трева на теренот.

15-11-zaha-hadid-wooden-stadium3

Стадионот ќе може да прими 5.000 гледачи, но ќе има можност да биде проширен на 10.000 седишта.

15-11-zaha-hadid-wooden-stadium4

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Луд Спорт

Проверете

Манчестер Јунајтед ја купува ѕвездата од Будеслигата

Фудбалерот на Штутгарт, Серу Гираси е најпријатно изнеадување сезона во германската Бундес…