Дома Останати Кошарка Почина легендарниот кошаркарски тренер Душан Ивковиќ

Почина легендарниот кошаркарски тренер Душан Ивковиќ

Легендарниот српски кошаркарски тренер, Душан Дуда Ивковиќ почина на 78-годишна возраст.

Ивковиќ цела играчка кариера ја помина во Раднички, каде започна и тренерска кариера.

Потоа имаше исклучително успешна тренерска кариера во Партизан и неколку грчки клубови. Од Грција се пресели во Русија во 2002 година каде три години ја предводеше ЦСКА, а потоа и Динамо.

Во 2010 година повторно се врати во Олимпијакос и со грчкиот клуб ја покори Европа. Тренерската кариера ја заврпи во 2016 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Позната најголемата трансфер желба на Алегри

Тренерот на Јувентус, Макс Алегри сака да го засили средниот ред во зимскиот преоден рок. …