Дома Фудбал Италија Потврдено: Анчелоти ќе го води Бразил!

Потврдено: Анчелоти ќе го води Бразил!

Карло Анчелоти ќе биде новиот тренер на Бразил, легендарниот „Дон Карло“ новата функција ќе ја извршуваша од летото 2024 година.

Информацијата ја потврди првиот човек на бразилскиот фудбал, Едналдо Родригез. Анчелоти ќе седне на клупата на „Кариоките“ по завршувањето на договорот со Реал Мадрид. До доаѓањето на Анчелоти, Бразил ќе биде предводен од тренерот на Флуминенсе, Динис.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Следното лето, Анчелоти ќе го води Бразил на Копа Америка и тоа ќе биде прв голем турнир за италијанскиот стратег. За Анчелоти ова ќе биде прв ангажман како селектор. На почетокот на кариерата тој беше дел од стручниот штаб на Италија кога оваа селекција беше предводена од Ариго Саки на Светското првенство во САД во 1994 година.

Исто така тој ќе биде само четвртиот странец кој ќе го води Бразил.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …