Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ 8. коло: Силекс е редовен „муштерија“ во Тетово

ПМФЛ 8. коло: Силекс е редовен „муштерија“ во Тетово

Денес на распоред се натпревари од осмото коло во македонската прва лига.

Екипата на Шкендија изгледа како да нема сериозна конкуренција за врвот во македонската прва лига, тетовци во изминатите седум кола покажуваат одлични изданија.

Ернет Ѓока успеа да ги склопи „коцките“ па Шкендија прикажува одлични настапи. Против Шкендија во првите седум кола непоразени останаа само Шкупи (2:2) и Борец (1:1), во останатите средби Шкендија запиша триумф. Сега доаѓа Силекс предводен од Горан Симов.

Силекс е во лоша форма откако ја разочараа јавноста со поразот од Дрита во квалификациите за Лигата на Европа лошо играат и во домашното првенство каде што имаат три порази во низа.

На страна на Шкендија е и традицијата, Силекс од вкупно 16 натпревари во низа на гости во Тетово има 15 порази. Во тие 16 натпревари Силекс постигнал само четири гола.

ПМФЛ 8. КОЛО

Беласица – Ренова

Македонија Ѓ.П – Струга Трим Лум

Работнички – Академија Пандев

Шкендија – Силекс

Шкупи – Борец

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Борец не заслужи да изгуби, но Шкендија ги однесе трите бода од „Зоран Паунов“ 🎥

Во рамките од 15. коло во македонската прва лига денес играа Борец и Шкендија. Натпреварот…