Дома Македонски спорт Пливачите со четири државни рекорди на Светското првенство

Пливачите со четири државни рекорди на Светското првенство

На првиот ден од 13-тоСветското првенство во пливање на 25 метарски базени во канадскиот град Виндзор, во квалификациите настапија четири македонски пливачи, кои поставија четири нови државни рекорди.


Битка за Британија, Иран на САД - 10 ден ↓↓↓Анастасија Богдановски на 200 метри слободно исплива државен рекорд 2:01.27 минути и го освои 31 место во конкуренција на 86 пливачки.

Државен рекорд постави и Горазд Чепишевски на 100 метри грбно. Оваа делница тој ја исплива со време 55.98 секунди во конкуренција на 78 пливачи.

Марко Блажевски на 100 метри градно во една трка постави два рекорди. Тој патеката ја преплива со време на нов државен рекорд 1:01.38 минута и го освои 53.место, а трекорд постави и на „свртување“ на 50 метри 28.68 секунди.

Во истата дисциплина Дамјан Петровски постигна време 1:06.14 за 81.место во конкуренција на 100 пријавени пливачи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Ѓорческа продолжува да победува: Ќе игра за нова титула во Грција

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Најдобрата макед…