Дома Македонски спорт Падна рекордот на Маленко стар две децении!

Падна рекордот на Маленко стар две децении!

Државниот рекорд на Александар Маленко на 50 метри слободно, кој опстојуваше две децении, два пати беше соборен во ист ден. Најпрвин Љупчо Ангеловски го собори рекордот, а потоа овој резултат го собори Марко Блажевски.

На Светското првенство во пливање во 25-метарски базени државен Ангеловски (19) во квалификациите на трката на 50 метри слободно постави време 23:43 секунди и за 11 стотоинки го собори рекородот на Маленко (23:54 секунди).


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Оставрувањето на Ангеловски неколку минути подоцна го собори Блажевски (26), кој во својата квалификациска група исплива резултат 23:07 секунди.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Вардар емотивно се прости од Дарко Глишиќ: Поим за љубов, лојалност и посветеност!

Вардар вчера играше бараж за опстанок во ПМФЛ против Детонит, а овој натпревар беше послед…