Дома Македонски спорт ОФИЦИЈАЛНО: Мечот Македонија – Косово по втор пат одложен!

ОФИЦИЈАЛНО: Мечот Македонија – Косово по втор пат одложен!

macedonia

Oна што и се очекуваше сега доби и официјална потврда – УЕФА по втор пат го одложи натпреварот Македонија – Косово.

Полуфиналето од Лигата на Нации требаше да се одигра на 26. март во Скопје, меѓутоа пандемијата со коронавирусот го одложи. УЕФА донесе одлука да се игра на 4. јуни, но денес е соопштено дека нема да се игра ниту во тој термин.

Ваквата одлука на доаѓа затоа што предност добија националните шампионати. Првиот термин според новиот календар е од 3. до 8. Септември, но точниот датум дополнително ќе биде потврден. Постои можност да се искористи и октомврскиот термин затоа што сега не се знае кога сезоната ќе заврши и кога фудбалрите би оделе на одмор, па кога ќе се започне новата сезона.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Рагник во Милан ја носи ѕвездата на Лајпциг

Ралф Рагник е на чекор од превземање на Милан и изгледа дека во наредните денови двете стр…