Дома Топ вести Официјално: Мекалистер е нов играч на Ливерпул!

Официјално: Мекалистер е нов играч на Ливерпул!


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Нов фудбалер на Ливерпул денес стана аргентинскиот играч за врска Алексис Мекалистер.

Светскиот шампион со Аргентина потпиша договор на пет години со „црвените“ и ќе го носи дресот со број десет, објави Ливерпул на својот официјален сајт.

Англискиот гигант не го прецизираше износот на трансферот, но се проценува дека станува збор за сума од околу 40 милиони евра. Макалистер во својот договор со Брајтон имаше клазула од 40 милиони евра, но изгледа дека Ливерпул успеал да ја спушти цената.

„Сакав да бидам тука од првиот ден на предсезоната, затоа и добро е што се е завршено. Се радувам на средбата со фудбалерите. Зад мене е фантастична година. Бевме спектакуларни на Светското првенство и имав успех со Брајтон, сега е време да размислувам за Ливерпул“, изјави Мекалистер на претставувањето.

Мекалистер во Брајтон помина четири сезони и во тој период прерасна во еден од најдобрите играчи за врска во Премиер лигата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Барселона ја сака ѕвездата на Јувентус

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Адриан Рабио ова лето…