Дома Фудбал Останато Ова е рекорд: 26 заразени со Ковид-19 во еден клуб!

Ова е рекорд: 26 заразени со Ковид-19 во еден клуб!

Рекорд кој не е за гордеење постави фудбалскиот клуб Карпати од Лвов, имено дури 26 членови на овој клуб се заразени со коронавирус.

Според информациите кои ги објавија медиумите во Украина од тие 26, 11 се фудбалери, а 15 се од персоналот на клубот.

Бројката од 26 заразени во еден клуб изгледа застрашувачки, но таа би можела и да порасне во следните неколку денови.

Поради ова сосема очекувано Украинската фудбалска федерација го одложи натпреварот од 25 коло во кој Карпати требаше да игра против Мариупол.

Ќе повториме, досега во ниту еден друг клуб во светот не беше потврден волку голем број на заразени.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Пипо Инзаги: Ако не беше паузата за коронавирусот Лацио ќе имаше голема предност во однос на Јувентус

Oткако Пипо Инзаги со Беневенто го обезбеди враќањето во Серија А зборуваше за ситуацијата…