Дома Фудбал Лига на шампиони Нојер го престигна Кан по број на настапи и испиша историја

Нојер го престигна Кан по број на настапи и испиша историја

Баерн вечерва на гостувањето кај Олимпијакос успеа да слави со 3:2.

Ова беше натпревар со кој Мануел Нојер влезе во историјата бидејќи го запиша својот 103 натпревар во ЛШ и со тоа се изедначи со легендарниот Оливер Кан како германски голман со најмногу настапи во ова натпреварување.

Патот на Нојер во ЛШ започна во дресот на Шалке, за кој запиша 22 настапи, а натпреварот против Олимпијакос вечерва му беше 81. за Баерн и така стигна до бројката 103.

Нојер најмногу настапи запиша во сезоната 2012.13, вкупно 13, а до сега можеше да има многу повеќе доколку не беа тешките повреди во сезона 2017/18 кога запиша само еден настап во најелитното европско натпреварување.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Сити се огласи откако им беше поништена казната за неиграње во Лигата на шампионите

Манчестер сити соопшти дека е задоволен со одлуката на Судот за спортска арбитража во Лоза…