Дома Фудбал Репрезентации Нова идеја на ФИФА: СП за жени на секои две години?

Нова идеја на ФИФА: СП за жени на секои две години?

Нова идеја на Меѓународната федерација на фудбалски асоцијации.

Како што пренесува „Скај Спорт“ ФИФА разгледува можност за организирање на Светското првенство во женска конкуренција на секои двегодини.

Како и во машка, така и во женска конкуренција Светското првенство се одржува на секои четири години, но на првиот човек на ФИФА Џани Инфантино му се допаднала идејата за промена.

Самата идеја дојде од претседателот на Фудбалскиот сојуз на Франција, Ноел Ле Гре.

„Мислам дека треба Светско првенство за жени да организираме на секои две години. Тоа е нешто што треба да се разгледа и веќе започнавме. Постојат повеќе позитивни точки“, изјави Инфатино.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

СЕДИ ДОМА И ПОТСЕТИ СЕ: Легендарни дуели од Премиер лигата (видео)

Во време кога има недостаток на спортски настани, а и препораките се да седиме дома, добро…