Дома Фудбал Англија Не му е доволен само Челзи: Боели сака да купи уште еден европски клуб!

Не му е доволен само Челзи: Боели сака да купи уште еден европски клуб!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓Сопственикот на Челзи, американскиот бизнисмен Тод Боeли, сака да го купи францускиот прволигаш Стразбур, пишува „Гардијан“.

Очигледно е дека Боели не жали пари од кога дојде во Челзи, но тимот немаше резултати како што се очекуваше по толку потрошени милиони. Во два трансфер периоди, Челзи потроши над половина милијарда евра на трансфери и она сите очекуваат успех од „сините“ во блиска иднина. Засега нема навестувања дека ќе се случат со оглед на резултатите, но веројатно епотребно време сите коцки да си дојдат на свое место.

Во меѓувреме Боели размислува и на нови вложувања. Имено, бидејќи УЕФА планира да ги намали ограничувањата кога станува збор за сопственоста на неколку клубови од една иста личност (најверојатно ќе биде дозволено во следниот период клуб со ист газда да игра во исто европско натпреварување), Боели добил идеја да купи уште еден европски тим.

Се обиде да го купи Лион, но понудата за францускиот гигант била одбиена. Истото го проба и со Бордо и Сошо, кои исто така дадоа идентичен одговор, па „тропна“ на вратата на Стразбур каде што би можел да добие позитивен одговор.

Идејата е Стразбур да биде отскочна даска за талентите на Челзи кои би имале минутажа во сениорскиот фудбал и во една од најдобрите пет лиги. Многу други клубови функционираат слично. Ред Бул тоа го прави со Лајпциг, Салцбург, Њујорк…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бомба од Анчелоти: Елмас е идеална замена за Модриќ! 🎥

Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓ Бомба … Елмас во Реал Мадри…