Дома Фудбал Англија Најбогатиот човек во Африка: Го купувам Арсенал…

Најбогатиот човек во Африка: Го купувам Арсенал…

Најбогатиот човек во Африка, Нигериецот Алико Дангот, планира да го купи Арсенал.

Дангот е голем обожавател на лондонскиот клуб и јавно истакна дека во 2021. година планира да ги купи Топџиите.

“Јас би сакал да го купам Арсенал, но во моментов имам проекти од 20 милијарди американски долари на кои треба да се концентрирам. Се обидувам да ги завршам, но веројатно би можел во 2021. да влезам во преговори со Арсенал”, рече Дангот и додаде:

“Ќе го купам Арсенал веднаш штом ќе ги завршам овие проекти. Во моментов се обидувам да ја подигнам компанијата на повисоко ниво”.

Богатството на овој Нигериец се проценува на повеќе од 10 милијарди долари.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Неверојатна грешка на Ноер за која долго ќе се зборува (видео)

Баерн Минхен го пречекува „фенерџијата“ Падерборн и на полувремето резултатот е 1:1. Домаќ…