Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Натпреварот против Шпанија беше последен во репрезентацијата најдобриот стрелец во историјата на Франција

Натпреварот против Шпанија беше последен во репрезентацијата најдобриот стрелец во историјата на Франција

Со вчерашната елиминација на Франција од Европското првенство заврши и една голема ера во репрезентацијата.

Имено, напаѓачот Оливие Жиру вчера го одигра последниот натпревар во француската репрезентација.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Жиру се повлекува како најдобар стрелец во историјата на репрезентацијата на Франција со 57 гола на 137 натпревари. Најголемиот успех го направи во 2018 година кога ја освои титулата светски шампион, беше дел и од финалето во 2022 кое Французите го загубија од Аргентина.

Ќе потсетиме, Жиру пред неколку месеци го напушти и европскиот фудбал со трансферот од Милан во МЛС лигата во тимот на Лос Анџелес.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

ПСЖ не сака да плати 130 милиони, Челзи спрема понуда за Осимен

Фудбалерот на Наполи, Виктор Осимен е eден од најбараните на фудбалскиот пазар и ова лето …