Дома Останати Кошарка НБА Награда за одличните настапи: Далас му спрема голем договор на Дончиќ!

Награда за одличните настапи: Далас му спрема голем договор на Дончиќ!

Во текот на оваа недела се очекува раководството на Далас да замине во Љубљана, Словенија и да го презентираат новиот договор на Дончиќ.

Словенецот заедно со неговите соиграчи пристигна во татковината после олимписките игри на кои завршија како четврти.

Нормално дека следува одмор за Лука, но се очекува во наредните денови се да се заврши и со неговиот договор на пет години и вредност од 207 милиони долари.

Зад себе Дончиќ има три фантастични сезони во Далас и се очекува да продолжжи со тимот и во наредниот период, а со тој договор би станал и еден од најплатените во лигата.

Во минатата сезона Дончиќ имаше просек од 27.7 поени по натпревар, во плеј-офот каде што Маверикс испаднаа од Клиперси во седум рунди имаше просек од 35.7 поени по натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Позната најголемата трансфер желба на Алегри

Тренерот на Јувентус, Макс Алегри сака да го засили средниот ред во зимскиот преоден рок. …