Дома Фудбал Останато Мурињо прифатил да биде селектор на Бразил

Мурињо прифатил да биде селектор на Бразил


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Челниците на Бразилската фудбалска федерација се во потрага по нов селектор, а прва желба е Жозе Мурињо.

Последните информации од Бразил се дека Федерацијата стапила во контакт со Жозе Мурињо, кој има договор со Рома до 2024 година.

Бразилците му понудиле да ја заврши сезоната како тренер на Рома, а потоа да седне на кормилото на репрезентацијата.

Доказ дека Мурињо е многу блиску до селекторското место е изјавата на Карлос Алберто, поранешниот фудбалер на Порто и репрезентативец на Бразил.

„Мурињо ќе биде новиот селектор на Бразил, убеден сум во тоа. Ова можам официјално да го кажам затоа што ме замоли да му бидам помошник во стручниот штаб“, изјави Алберто.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Монца во следните сезони ќе се бори за Скудето“

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Eкипата на Монца мин…