Дома Македонски спорт Мак фудбал Милевски: Ќе мора да дадеме максимум на секој меч

Милевски: Ќе мора да дадеме максимум на секој меч


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Македонската фудбалска репрезентација утре против Малта го почнува новиот циклус квалификации за настап на Европското првенство.

Селекторот Милевски ја прифати фаворитската улога,но истакна дека го почитува противникот.

„Анализите што ги правевме се од нивните четири последни меча, но имаат нов селектор. Имаме квалитетна репрезентација за противник и имаме максимален респект. Сето тоа што ќе се случува утре зависи од нас самите. Ја научивме лекцијата од минатите натпревари и сметам дека сега ќе имаме повеќе успешен старт. Фаворити во денешен фудбал нема. Ќе мора да се даде максимум на секој меч. Малта е во подем, но имаме квалитет на задоволително ниво за да дојдеме до победа”, изјави Милевски.

„Во Лигата на нации имавме проблеми со составот, имавме дури 12 дебитанти тогаш. Ги искористивме да воспоставиме некоја хемија и од собир во собир ја креваме формата. Сето тоа што го работевме изминатата година и пол беше за овие квалификации и се надевам дека ќе почнеме да го покажуваме уште од утре“, додаде селекторот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Дарио Ивановски во машка и Билшерин Сулејман во женска конкуренција победници на полумаратонот на „Охрид трчаТ“

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Домашниот атлетичар…