Дома Фудбал Куман: ВАР се користи само на штета на Барселона

Куман: ВАР се користи само на штета на Барселона

Тренерот на Барселона, Роланд Куман како главен виновник за поразот во Ел Класико го посочи ВАР системот.

Барселона беше поразена со 1:3, а клучниот момент се случи во 63-та минута кога судијата со помош на ВАР системот досуди пенал над Серхио Рамос.

„По мечот го прашав судијата која е поентата на ВАР ако се користи само против Барселона. Јас не сум против, сакам технологијата да им помогне на судиите, но тоа треба да биде од корист за сите тимови, а не само против одредени. Не разбирам некои одлуки како и на средбите со Гетафе и Севиља. Одигравме пет натпревари и ВАР ниту еднаш не донесе одлука во наша корист“, изјави Куман.

„Не разговарав со Ленгле, но за мене тоа најпрво беше прекршок од Рамос, а потоа Ленгле го повлече. Не беше пенал, тоа е мојот став“, заклучи Холанѓанецот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Касиљас до Роналдо: Само 750? Можеш ти и подобро!

Jувентус во 5. коло од Лигата на шампионите со 3:0 го совлада Динамо Киев, а помеѓу стрелц…