Дома Фудбал Останато Клубовите и УЕФА се договорија – ќе се игра фудбал и во јули

Клубовите и УЕФА се договорија – ќе се игра фудбал и во јули

Челниците на УЕФА, Здружението на европските клубови ЕКА и најсилните национални првенства повторно на заеднички состанок барале начин како да заврши фудбалската сезона.

Италијанските медиуми тврдат дека начелно е постигнат договор најпрвин да завршат сезоните во националните шампионати, а дури потоа да се играат мечевите во Лигата на шампионите и Лига Европа.

Според овие извори првиот човек на ЕКА, претседателот на Јувентус Андреа Ањели успеал да го убеди првиот човек на УЕФА Александар Чеферин да го подржи овој предлог.

Целта е да се креира хомоген календар, односно 12-те најсилни европски лиги да завршат истовремено. Ова значи дека фудбал ќе се игра и во јули, па во тој случај сите клубови би имале исти услови во борбата за титулите.

Поради пандемијата со коронавирусот се уште не се знае точно кога ќе продолжи сезоната, но претпоставките се дека ќе се создадат услови на почетокот на мај.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бизарно објаснување: Во Белорусија се игра фудбал затоа што ако се плашиш од корона, не си машко!

Белорусија е една од ретките земји во светот и единствена во Европа каде што се игра фудба…