Дома Трансфер зона Историски момент во фудбалот: Направен првиот трансфер со биткоини

Историски момент во фудбалот: Направен првиот трансфер со биткоини

Првпат во историјата на фудбалот еден професионален играч изврши трансфер со биткоини. Станува збор за тинејџерот на Реал Мадрид, Давид Барал кој сега игра за третолигашот во Шпанија, Интер Мадрид, познат и како ДУКС Интернационал Мадрид.

37 годишниот напаѓач потпиша како слободен играч, а тој место пари како бонус добил криптовалута. Засега не се открива колку точно добил. До денес еден биткоин изнесува 30.713 евра.

Шпанскиот клуб ја избра оваа опција за да го промовира својот нов спознор „Криптан“, платформа за купување и продавање критповалути.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Борусија Дортмунд веќе најде замена за Халанд

Борусија Дортмунд сака да си го врати назад напаѓачот на Реал Сосиедад, Алексадар Исак, пр…