Дома Фудбал Останато Избран домаќинот на Суперкупот во 2024 година

Избран домаќинот на Суперкупот во 2024 година

Натпреварот помеѓу победникот во Лигата на шампионите и Лигата на Европа со кој се отвора новата сезона во европскиот фудбал наредната година ќе се игра во Варшава на 14. август.

Извршниот комитет на УЕФА во Кипар денес го изгласа стадионот во Полска кој има капацитет до 50.000 гледачи за домаќин на овој натпревар.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Ова може да биде и последен Суперкуп во ваков формат бидејќи се најавени промени во европските натпреварувања.

Од идната година Лигата на шампионите ќе има 36 екипи, додека Суперкупот ќе се игра во форма на фајнл-фор, но засега нема конкретни детали како и кои екипи ќе обезбедуваат учество.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

По Италијанец – Србин на клупата на Брера!

Управата на ФК АП Брера Струмица за шеф на стручниот штаб го именуваше Бојан Круљ од Србиј…