Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО За Шпанија вчера играа најстариот и најмладиот играч кои заиграле во едно полуфинале на ЕП

За Шпанија вчера играа најстариот и најмладиот играч кои заиграле во едно полуфинале на ЕП

Репрезентацијата на Шпанија вчера ја победи Франција и се пласираше во финалето на Европското првенство.

Шпанците имаа одредени проблеми со повредени и суспендирани фудбалери, па така на теренот истрча и 38-годишниот ветеран Хесус Навас. Навас на теренот настапи со 38 години и 231 дена.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Хесус Навас така стана највозрасниот фудбалер кој настапил во едно полуфинале на Европско првенство. За три дена Навас го сруши рекордот кој претходно го држеше Јенс Леман.

Интересно е што Шпанија го имаше и најмладиот играч кој заиграл во едно полуфинале. Јамал го сруши рекордот на Пеле кој во 1958 година заигра полуфинале на ЕП со 17 години и 244 дена. Јамал вчера настапи со 16 години и 362 дена.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Манчестер Јунајтед ја „краде“ големата желба на Милан

Еден од приоритетите на Милан во летниот преоден рок ќе биде засилување на средниот ред, а…